About Dr. Timothy O. Taylor, MD

taylorheadshot.jpgDr. Taylor’s Medical Training:

Residency Madigan Army Medical Center (Urology)
Tacoma, Washington July 1990 – June 1994

Internship Madigan Army Medical Center (Transitional)
Tacoma, Washington July 1988 – June 1989

Education:

Medical MD in Urology, University of Washington
Seattle 1988

Undergraduate Bachelor of Chemistry, Idaho State University
Pocatello 1984

Licenses & Certification:

Board Certified in Urology
1996 / 2005 recertified

Practice / Work History:

Southeast Idaho Urology
2330 Coronado, Idaho Falls, Idaho 1997-present

Moncrief Army Hospital
Fort Jackson, South Carolina 1994-1997

General Medical Officer Camp
Humphreys, Korea 1989-1990